Engizisyondan Gelen

Anadolu’ya en büyük Yahudi göçünün 1500 yılı civarında İspanya ve Portekiz’den kovulan Yahudiler tarafından yapıldığını öğrendim. Osmanlı padişahının davetiyle topraklarımıza yerleşen halk Kastilyan dili konuşuyormuş.

Reklamlar
Categories: Dil, Tarih, İnanç | Etiketler: , , , , | 2 Yorum

Yazı dolaşımı

2 thoughts on “Engizisyondan Gelen

 1. Ve sonra o harika insanların torunlarının torunlarını ‘İspanya’ya nasıl göç edebiliriz’ halet-i ruhiyesine getirmeyi başardık. Daha çok değil, 60-70 yıl önce Alman Yahudilerini davet etmişti Atatürk. Ah bu bizim kadir kıymet bilmez tavrımız. Sanırsın bu toprakların gerçek sahipleri bizleriz! Toprak o an kimi doyuruyorsa, onun vatanıdır. İnsan ırkı, ırkçı ne yazık ki!

  Liked by 1 kişi

  • Altı tümce kurmuşsun, altısı da birbirinden derin ve kesinlikle her cümlene katılıyorum. Bu konuda bir yazı yazmalısın bence.
   İlber Ortaylı’nın dediğine göre en doğru-düzgün konuşulan Kastilyan dili örneklerine bizde rastlandığı için konuyu araştıran kişiler buralara gelirlermiş.
   Şimdi…evet, sadece bahsettiğin torun kişiler değil, konuştuğum birçok gençten başka ülkelerde yaşama planlarına dair lakırdılar duyuyorum.
   Irkçılık… İşte Amerikalılar bu konudaki tavırlarını dürüstçe ortaya koydular 😦 Tabii tuhaf bir dürüstlükle… Kimin göçmen olduğunun asla algılanamayacağı tek ülkede.

   Liked by 1 kişi

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: