Düşündüğünden Güzelsin

Kadınların sadece yüzde dördünün kendisini güzel bulduğunu ortaya çıkaran bir araştırmayla harekete geçen bir kişisel bakım ürünleri firmasının kampanyalar düzenleyerek kadınların geri kalan %96’sına da kendilerini sevdirmeye çalıştığını öğrendim.

* Boş bir odada robot resimler çizen bir sanatçı oturuyor. Sırayla bu odaya alınan kadınlar bir perdenin arkasına oturtuluyor. Gelen kişinin yüzünü göremeyen sanatçı kadına kendisini tarif etmesini söylüyor. Kadının tarifine göre ressam kendisini çiziyor. Kadın çıktıktan sonra bekleme salonunda konuştuğu kişilerden biri içeri davet ediliyor ve biraz önce çıkan kadını bu kez bu kişinin tarif etmesi isteniyor. İki tarife göre yapılmış çizimler yanyana asılarak resim sahipleri tekrar odaya alınıyor. Sonuç: Herkes kendisini olduğundan son derece farklı tarif etmiş ve bir başkasının anlatımıyla çizilen resimler aslına daha yakın çıkmış. (Video 1)

* Yolda giden kadınlara soruyorlar: Vücudunuzda en çok nerenizi beğeniyorsunuz? Soruyu bir türlü yanıtlayamayan kadınların yanlarındaki kadına soruyorlar bu kez: Arkadaşınızın/kızınızın/annenizin en çok neresini beğeniyorsunuz? İkinci soruya yanıtlar çok kolay bir şekilde veriliyor. Çoğu insan kendinde olanı değil bir başkasında gördüğünü seviyor ne de olsa. (Video 2)

* Bina girişindeki iki kapıdan birinin üstüne ‘Güzel’ yazılıyor, diğerine ‘Sıradan’ (averaj). Kadınların hangi kapıdan geçtiği inceleniyor. Siz hangisinden girerdiniz? (Video 3)

* Bu sene yaptıkları çalışmada da erkeklerin kalp atışları ölçülerek bir çıkarıma varılıyor. Beyler sırayla odaya alınıyor. Parmaklarına nabız ölçer takılıyor. Ekranda ünlü güzellerin resimleri gösteriliyor ve bunlara bakan erkekten gördüğü kişinin güzelliğini anlatması isteniyor. Dünya güzeli kabul edilen ünlüler için sıradan ve naif sayılabilecek ifadeler kullanan beyefendilerin kalp ritmi 80 civarı oluyor da yakın aileden bir hanımefendinin resmini görüp de bu güzelliği tanımlamaya geçtiler mi vuruş sayısı 110’u buluyor. Örneğin aşağıdaki bey, resimde gördüğümüz eşini şu şekilde anlatıyor: “Harika bir gülüşü var. Hiç değişmedi. Onu tanıdığımda 19-20 yaşındaydım. Hep aynı kaldı. Aynı yüz. Karım hakkında konuşmak tuhaf ama böyle hissediyorum. O eşsizdir.” Bunları söylerken çok duygulanıyor ve beni de ağlatıyor tabii ki… (Video 4 – Türkçesi yok henüz)

* Geçen hafta Türkiye’de yayınlanan reklamları da kız çocuklarının kendi bedenlerinde beğenmedikleri yerler konusundaki fikirlerini annelerinden miras aldıklarını söylüyor. Valla öyle. (Video 5)

Yani hanımlar, düşündüğümüzden çok çok daha güzel olduğumuzu bir kabullenelim artık. Her şeyden önce kanlı-canlı ve sağlıklıyız. Beğenmeyen kendine baksın!

Reklamlar
Categories: Güncel, Psikoloji, Sanat, Sağlık | Etiketler: , , , , , , , | 5 Yorum

Yazı dolaşımı

5 thoughts on “Düşündüğünden Güzelsin

 1. insanalameti

  Kadın ve erkek üzerine yapılan araştırmaların reklam ve pazarlama alanındaki bilgi eksikliklerini gidermek için hazırlandığı bir gerçek. O çalışmalardan bazılarından aklımda kadınlarla ilgili birkaç şey kalmıştı: Mesela kadınların, kadınlar için süslendiği ve diğer kadınlar için giyindiği tespit edilmişti. Pazarlama ve reklamlarda da gördüklerim bunu doğruluyor. Kadın cilt bakım ürünleri reklamlarında güzel kadınlar, reklamı izleyen kadınları kıskandırmak için kullanılıyor. Halbuki erkek traş bıçağı reklamlarında durum öyle mi… Adam traş olur kadın gelir öper çok net :)) Cilt bakım ürünleri reklamlarında da böyle olması gerekmiyor mu? Mesela gördüyseniz paylaşın lütfen. Kadın cildine bakım yapar, erkek gelir bayılır, sarılır, öper vs. Yoksa kadınların tek derdi yine kadınlar mı? 😀 Konuyu dağıtmadım umarım öyle esti birden…

  Liked by 1 kişi

  • Efendim zannetmeyin ki değerli yorumunuzla ilgilenmedim. Bilakis, çok ilgilendim ve bu konuda diğer bloguma bir yazı yazmak üzere notlarımı aldım. Biraz koşturmacam vardı, o yüzden metni henüz oluşturamadım, ancak ‘güzellik’ konusunda yakın zamanda dolaylı olarak değindiğim şu yazılarıma bakmaya fırsatınız olursa sevinirim: “Sırp Kızları Çok Rahat Aaaaabiiiii” (https://ozlemsoydan.wordpress.com/2016/07/25/sirp-kizlari-cok-rahat-aaaaabiiiii/) ve “Açılım Şart mı?” (https://ozlemsoydan.wordpress.com/2016/10/11/acilim/)
   Yazıyı yazınca sizi haberdar ederim. Öte yandan reklamlar konusunda pek bir şey diyemeyeceğim, lakin hiç televizyon izlemeyen bir insanım. Ama pek tabii ki söylediklerinizde yerden göğe kadar haklı olduğunuzu söylemek de size saygısızlık ediyormuşum hissi uyandırır. 🙂
   Çok teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumlarınızla beni yalnız bırakmadığınız için.

   Beğen

   • insanalameti

    Eve gidip sakin köşeme çekilince bahsettiğiniz yazılarınıza mutlaka bakacam. Merak ettim :)) Yazacağınız yazının da takipçisi olduğumu söylemek isterim…

    Liked by 1 kişi

 2. Geri bildirim: Düşündüğünden Güzelsin — Öğrenince Mutluyum – Site başlığı

 3. Geri bildirim: Düşündüğünden Güzelsin | Bulutlara inanın☁️

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: