Önerilen Hapishane

Karosta Hapishanesinin, TripAdvisor tarafından mükemmellik sertifikasıyla belgelendirildiğini öğrendim.

Letonya’da (Latvia) yer alan Karosta, geçmişin acılarına ev sahipliği yapmış gerçek bir hapishane binası olsa da yıllardır bir butik otel olarak hizmet vermekte. Alternatif tatil arayışı içerisindeki müşterilere hitap eden hapishaneden bozma otele 17 Euro civarı ödeyerek ilginç bir tecrübeye sahip olabilirsiniz. Girerken, kabul etmeniz gereken koşulların yazılı olduğu sözleşmeyi imzalarsanız gerçekten tutukluymuş gibi muamele göreceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Bir gece kalıp, demir parmaklıklar ardında Sovyetler dönemi yemeği yiyip, odanızın pis tuvaletini kullanıp, mahkumların yattığı yataklarda ya da yerde uyuyabilirsiniz. Ama geceyi geçiremem oralarda derseniz (bazıları keyifle başlayıp gittikçe ürktüğünden bahsediyor) sadece gündüz deneyimlemeyle yetinebilirsiniz (6 Euro). Sözleşmeyi imzalamazsanız zaten sizi otele almıyorlar çünkü kötü muamele ve hakaret içeren sözleri kabul ettiğinizden emin olmaları gerekiyor. İmzaladığınız halde hapishane kurallarına uymaz ve emirleri yerine getirmezseniz size egzersiz ya da temizlik yaptırabiliyorlar. On kişilik gruplar aldıklarından geceyi orada geçirmek isteyen tek müşteri olabileceğinizi de aklınızda tutun.

1900’de farklı bir amaçla inşa edilip zaman içinde şekil değiştirerek askeri hapishane haline gelen ve 1997’ye kadar da o şekilde hizmet veren bina, komünist rejim döneminin korkulu rüyalarındanmış. Sadece Sovyetler değil Naziler tarafından da kullanılmış. Şu an kaliteli hizmeti garantilemek için müşterilere kötü davranıyor olabilirler ama asıl binanın geçmişi ölen ve hatta kafadan vurulan mahkumlarla dolu.

Geçmişte kaçmak isteyeceğiniz bugünse para ödeyerek girebileceğiniz binada yankılanan zincir şıkırtıları, kapı gıcırtıları ve ağlama-inleme seslerinin yanı sıra ölüm tehdidi ya da uyarı atışı duymanız da olası. Müşteri olduğunuzu unutmadan en gerçekçi haliyle tarihi yaşatmayı hedefliyorlar. Tabii kaçış oyununa (Escape) katılmak gibi turistik başka etkinlikleri de gerçekleştirebileceğiniz hapishane-otel, müşterilerin edineceği deneyimdeki kaliteyi garantileyen belgeyi almaya doğal olarak hak kazanmış.

Son yıllarda Türkiye’de moda olan seyahat destinasyonlarından ‘Riga’ya (başkent) otobüsle 2,5 saatlik mesafedeymiş Karosta ama buna rağmen çok bilinmemesi normal. Bu binanın çalışmaları konusunda yerel halktan bazılarının bile haberdar olmadığını öğrenmek de ayrı bir heyecan uyandırıyor.

İnsankızına rahat batıyor zaten. Tuhaf mıyız neyiz?

Kaynaklar:

Karosta
Karostas Cietums
Lonely Planet
Daily Mail
tripadvisor

Reklamlar
Categories: Seyahat, Tarih | Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , | 2 Yorum

Yazı dolaşımı

2 thoughts on “Önerilen Hapishane

  1. Ben almayayım, çok teşekkürler… 😀

    Liked by 1 kişi

  2. Geri bildirim: Öğrenince Mutluyum 3 | Özlem Soydan

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: