Manson Ailesi

‘Manson Cinayetleri’ diye bilinen ve 1969 yılında Los Angeles ahalisine kabuslar yaşatan olaylar dizisi olduğunu öğrendim. Charles Manson adında sorunlu bir şahıs kendine müritler yapıyor ve çoğunluğu sevgi görmemiş güzel genç kızlardan oluşan bu güruh aynı evde hep birlikte yaşamaya başlayarak kendilerine ‘Manson Ailesi’ diyorlar. California Ölüm Vadisindeki çiftlik evlerinde döneme yakışır bir şekilde çiçek çocuklar gibi yaşarken ve herkes birbiriyle olmaktan mesutken film kopuyor. Charles Manson, masum bir Beatles şarkısından yola çıkarak enteresan bir kuram geliştiriyor (!) ve ırk savaşları olacağı, siyahların tüm beyazları öldüreceği fikrine kapılıyor. Tabii ki sadece Charles ve inananlarını bırakarak, çünkü siyahlar Charles’ın krallığına gereksinim duyacaklar. Sonra bu beyefendi projeyi daha da geliştirerek -ailesine- görevler vermeye başlıyor: “Ses getirecek cinayetler işleyin. Ünlü beyazları sanki siyahlar öldürmüş gibi düşünülecek şekilde öldürün.” Bunun üzerine ilk icraatlarını Roman Polanski’nin evine girip hamile eşini ve beraberindekileri vahşice öldürerek gerçekleştirmişler. Polanski o sırada film çekimleri için Londra’da olduğundan paçayı kurtarmış. (Seyredecek filmlerimiz varmış.) Ancak çok başarılı bir Shakespeare uyarlaması olan Macbeth filmini bu acı olaylardan iki yıl sonra piyasaya sürmesi bana çok manidar geldi. Bilen bilir, ünlü oyunun son sahnesinde Lady Macbeth işlettiği cinayetin ağırlığı altında ezilir, iyice sıyırır ve sürekli olarak elindeki -olmayan- kan lekelerini temizlemeye çalışır hale gelir, ama namussuzlar bir türlü çıkmaz.

Müziğin insanlar üzerindeki etkisinin büyüklüğü tartışılamaz ama Beatles da çok olmuş hani yani…. John Lennon’ı öldüren hayranının eşi hakkındaki yazımı unutmamışsınızdır herhalde (Gloria Chapman).

Tahmin edeceğiniz üzere, bu insanların geçmişte yaşadığı yerleri gezdiren tur filan yapılıyor bugün Amerika’da. Ayrıca evlerine ulaşabileceğiniz yolu tüm detayıyla gösteren videolar var Internette. Bu arada, ünlü Marilyn Manson da sahne adını bu ilahi kişilikten almış. Tabii bir de Marilyn Monroe’dan. O yıllarda popüler kültürün parçası olmuş olması normal karşılanabilir belki ama seksen yaşını devirmiş bu insan evladının hala hayranları var ve hatta iki yıl önce, Charles için doğduğuna inanan 26 yaşındaki bir hanımkızla evlenmek üzereymişler. Hey Allahım sen akıl ver biz kadınlara…

 

Kaynak: Biography.com

Aile üyelerinin o zamanki hallerini ve yaşlı hallerini görmek isterseniz: ABC

Whole Story: CNN

Reklamlar
Categories: Ülkeler, Müzik | Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: