Lektör

100-150 yıl önce Meksika, İspanya ve ABD’nin bazı kesimlerindeki fabrikalarda ‘lector’ (okuyan kişi) adı verilen bir meslek türü olduğunu öğrendim. Maaşı fabrika çalışanları tarafından ödenen bu lektörler işçilerden biraz daha yüksek bir yerde oturarak onlara gazete ve kitap okurmuş. Yoğun çalışma temposunda başını kaşıyacak vakti olmayan işçiler bir yandan keyif alarak iş yapmış, diğer yandan da klasikleri hatmetmiş olurmuş (özellikle de okuma-yazma bilmeyenlere iyi gelirmiş). Rivayet odur ki ünlü ‘Monte Cristo’ ve ‘Romeo y Julieta’ puroları ismini o şekilde almış (okudukları kitabın adını sardıkları puroya vermişler). Sadece puro fabrikalarında varmış gibi görünen bu gelenek yıllar sonra bir tek Küba’da sürdürülmüş. Şaşırdınız mı?

Kaynaklarım:
BBC
The Tampa Tribune

Categories: Ülkeler, Ekonomi, Eğitim, Kültür | Etiketler: , , , , , , , , , , , | 8 Yorum

Yazı dolaşımı

8 thoughts on “Lektör

 1. wuhuu ne guzelde ogrettin, saskinlik sonrasi ogreni tisinkurler…

  Beğen

 2. One minute, oha Küba’damıymış yuh ya bu kadar da olmaz artık :))))

  Beğen

 3. Lektör aynı zamanda yabancı ülkelerdeki editörlerin başvurduğu kişiler.Her alanda bilgileri var ve bir kitap çıkmadan önce bu kişilere danışılıyor.☺ verdiğiniz güzel bilgi için teşekkürler.☺☺

  Liked by 1 kişi

 4. Lector kavramı tütün fabrikalarından evvel, hapisanelerde kullanılan bir metod. Puro sarımının yapıldığı ve Lectorlerin okudukları yer olan ve La Galleria olarak adlandırılan yer, de hapisanelerdeki Galeriadan gelir. İlk etapta puro sarıcılar, özellikle suçlularla olan bu benzerlik nedeniyle Lector kavramına çok karşı çıkarlar. Maaşının fabrika çalışanları tarafından verilmesinin sebebi, ilk zamanlarda ve çoğu zaman sonralarda, Lectorlerin yine puro sarıcıların arasından seçilmesi ve Lectorün, okuma sırasındaki ‘iş kaybı’ndan kaynaklı maaşını eşitlemek amaçlıdır. Aynı zamanda, parayı kendileri verdikleri için, Lectorün ağırlıklı olarak ne okuyacağına karar da verirlerdi. Lectorün savaş ve devrim zamanlarında ideoloji yayabilmek ve insanları etkilyerek gruplaştırmak gibi bir yetileri de vardı. Bu yüzden bir süre fabrika sahipleri, ne okunacağına karar verdikten sonra zaten bir süreliğine Lectorleri kaldırmışlardır. Lectorlerin bilinen ve en çok rağbet gören okudukları roman Sefiller’dir. Günümüzde ağırlıklı halen Küba’da Lectorler vardır ve Lector olabilmek için Devletin sunduğu belli bir eğitimden geçerek sertifika almak gerekmektedir.

  Beğen

 5. Geri bildirim: Öğrenince Mutluyum 3 | Özlem Soydan

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: